Zararlı Yazılımlar Nelerdir ?

0


Zararlı yazılım, programlanabilir herhangi bir aygıta, hizmete veya ağa zarar vermek veya bunlardan yararlanmak üzere tasarlanmış her türlü zararlı yazılım için kullanılan kapsamlı bir terimdir. Siber suçlular genellikle bunu, mali kazanç için kurbanlardan veri elde ederek baskı yapmak üzere kullanır. Bu veriler finansal verilerden sağlık kayıtlarına, e-postalara ve parolalara kadar değişebilir. Kötüye kullanılabilecek bilgi türü sonsuzdur.


Siber suçlular neden zararlı yazılım kullanıyor?

 Zararlı yazılım virüsleri de içeren her tür zararlı yazılımı kapsar ve siber suçlular aşağıdaki gibi pek çok nedenle bunları kullanır:

* Kimlik hırsızlığı için kişisel veri sağlamak üzere mağduru kandırma 

* Tüketici kredi kartı verilerinin veya diğer finansal verilerinin çalınması 

* Diğer ağlara karşı hizmet reddi saldırıları başlatmak için birden fazla bilgisayarın kontrolünün ele geçirilmesi 

*  Bilgisayarları enfekte etmek ve bitcoin veya diğer kripto paraları çıkarmak için kullanmak

Zararlı yazılım türleri nelerdir?

Maalesef, ortada çok sayıda zararlı yazılım var, ancak farklı zararlı yazılım türlerini anlamak veri ve cihazlarınızı korumanın bir yoludur:

Virüsler

Bir virüs genellikle virüsü taşıyan veya zararlı etkinliği gerçekleştiren zararlı yazılımın bir bölümü olarak bir e-posta eki şeklinde gelir. Mağdur dosyayı açtığında, aygıta virüs bulaşır.

Fidye Yazılımı

Siber suçlular arasında en karlılardan ve bu yüzden en popüler olanlardan biri zararlı yazılım türlerinden biri olan fidye yazılımıdır. Bu zararlı yazılım bir kurbanın makinesine yüklenir, dosyalarını şifreler ve sonra geri dönerek bu verileri kullanıcıya geri vermek için bir fidye (genellikle Bitcoin) ister.

Scareware

Siber suçlular mağdurları sahte uygulamalar satın almaya ikna etmek  için bilgisayar veya akıllı telefonlarımızın enfekte hale geldiğini düşündürerek bizi korkutur. Tipik bir scareware dolandırıcılığında, web'de gezinirken “Uyarı: Bilgisayarınıza virüs bulaşmış!” veya "Virüsünüz var!" yazan bir uyarı mesajı görebilirsiniz Siber suçlular bu programları ve etik dışı reklamcılık uygulamalarını, kullanıcıları korkutarak sahte uygulamalar satın aldırmak için kullanır.

Solucanlar

Solucanlar genellikle bir yazılımda veya işletim sisteminde bir tür güvenlik açığını kötüye kullanarak ve çalışmak için kullanıcı etkileşimine gerek duymayarak kendilerini makineden makineye kopyalama becerisine sahiptir.

Casus yazılım

Casus yazılım, genellikle bilginiz dışında bilgisayarınıza yüklenen ayrıca kişisel bilgileriniz veya internette gezinmeyle ilgili detay ve alışkanlıklarınızı yakalayan ve sahibine ileten bir programdır. Casus yazılım kullanıcılarının hedeflenen cihaz üzerindeki her tür iletişimi izlemelerini sağlar. Casus yazılımlar, kolluk kuvvetleri, devlet kurumları ve bilgi güvenliği kuruluşları tarafından hassas bir ortamda veya soruşturmada haberleşmeleri test etmek ve izlemek için sıklıkla kullanılır. Ancak casus yazılımlar alıcıların eşlerini, çocuklarını ve çalışanlarını gözetlemelerine izin verir.

Truva atı

Truva atları, kullanıcıları kendilerini indirip kullanmaları için kandırarak zararsız uygulamalar kılığına girer. Bir kez çalışmaya başladıktan sonra kişisel verileri çalabilir, bir cihazı çökertebilir, etkinliklere casusluk yapabilir ve hatta bir saldırı başlatabilirler.

Reklam yazılımı

Reklam yazılımı programları, kullanıcılara istenmeyen reklamlar gönderir ve belirli bir işlemi gerçekleştirdiğinizde genellikle yanıp sönen reklamlar veya açılır pencereler gösterir. Reklam yazılımı programları genellikle, örneğin bir programı ödemeden kullanma hakkı gibi başka bir hizmet karşılığında yüklenir.

Dosyasız zararlı yazılım

Dosyasız zararlı yazılım, bir bilgisayara bulaşmak için yasal programlar kullanan bir tür zararlı yazılımdır. Dosyasız zararlı yazılım kayıt saldırıları arkasında taranacak zararlı yazılım dosyası ve algılanacak kötü amaçlı işlem bırakmaz. Dosyalara bağlı kalmaz ve iz bırakmaz, bu da algılamayı ve kaldırmayı zorlaştırır.

Zararlı yazılım bulaştığını nasıl bilebilirim?

 Bilgisayarınızın zararlı yazılımlar tarafından ele geçirildiğine ilişkin en yaygın işaretler şunlardır:

* Yavaş bilgisayar performansı

* Tarayıcı yönlendirilir veya web tarayıcınız ziyaret etme niyetinde olmadığınız sitelere sizi  götürdüğünde 

* Sıklıkla bunları düzeltmek için bir şeyler satın alma talepleriyle birlikte gelen enfeksiyon uyarıları

* Bilgisayarınızı kapatma veya başlatma sorunları

* Sık beliren reklamlar

Bu yaygın belirtileri ne kadar çok görürseniz, bilgisayarınızda zararlı yazılım bulaşma olasılığı o kadar yüksek olur. Tarayıcı yönlendirmeleri ve virüs olduğunu iddia eden çok sayıda açılır pencere uyarısı bilgisayarınızın ele geçirildiğinin en büyük

göstergesidir.

Tags

Yorum Gönder

0 Yorumlar
Yorum Gönder (0)

#buttons=(Accept !) #days=(20)

Our website uses cookies to enhance your experience. Learn More
Accept !
To Top