Yazılım Mühendisi Kimdir? Nasıl Yazılım Mühendisi Olabilirsin?

0


 Yazılım Mühendisi Kimdir? Nasıl Yazılım Mühendisi Olabilirsin?   

Yazılım Mühendisi Kimdir?

Yazılım mühendisi, insanların mevcut sorunlarını ya da ihtiyaçlarını analiz etmek ve gidermek için yazılım çözümleri geliştiren uzmanlara verilen unvandır. Yazılım geliştirme özellikle son birkaç senedir en çok üzerinde durulan işlerden biri olarak öne çıkmaktadır.
İnsanlar hayatını kolaylaştıran akıllı cihazlara giderek daha bağımlı hâle gelmektedir. Bundan yaklaşık on sene sonra yazılım geliştiricilerinin sayısının rekor kırması yüksek bir ihtimal olarak görülmektedir.

Yazılım Mühendisi Ne Yapar?
* Yazılım geliştirme sürecini ve bu süreçte yapılacakları planlar.
* Programlar için çeşitli taslaklar hazırlar.
* Hataları tespit etmek ve ortadan kaldırmak için yazılımları test eder.
* iOS, Android, Linux, Windows ve daha fazlası için uygulama geliştirir.
* Müşteri odaklı çalışır.
* Gereksinimleri analiz edip çözüm geliştirir.
* Grafik tasarımcılar, pazarlamacılar ve programcılarla iş birliği yapar.
* Güvenlik için çeşitli çözümler geliştirir.
Öncelikle bir yazılım mühendisi tüm işlerden sorumlu değildir. Yazılım geliştiricilerinin kimi alanındaki yetkinliğinden ötürü siber güvenlikten sorumlu tutulurken kimi web sitesini tasarlamak ve geliştirmekten kimi de yazılım geliştirmekten sorumludur.
Bu mühendislik dalında çalışma gerçekleştirenler, C++ ve Python gibi programlama dillerini kullanır. Bu diller sayesinde bilgisayar kullanıcılarına yönelik programlar geliştirir, mobil uygulamalar tasarlar, bulut ve web tarafında gerekli hizmetler geliştirir.
Programların sorunsuz bir şekilde çalışması için çalışma takımının bir parçası olan diğer uzmanlardan da yardım alır. Yazılım geliştiricileri, programcılar ve kalite uzmanları ile sürekli iş birliği hâlinde olduğu görülür. Büyük bir çoğunlukla tam zamanlı olarak çalışır.


Yazılım Mühendisi Nasıl Olunur?

Yazılım mühendisi olmak için ilk olarak Mühendislik ve Bilgisayar Bilimleri Fakültelerinin yazılım mühendisliği bölümünden mezun olmak gerekir. 4 yıl süren eğitim boyunca öğrenciler yazılım dünyasına ilişkin pek çok ders görür.
Üniversitenin ilgili bölümünü bitiren kişiler yazılım mühendisi olarak işe başlayabilir. Yazılım mühendislerinin iyi bir kariyer doğrultusunda gerekli teknik beceri ve bilgi birikimine sahip olmak için yıllar boyunca çaba harcaması gerekir.
Gerekli teknik beceri ve bilgi birikimine sahip olmanın yolu araştırma ve uygulamadan geçer. Yazılım mühendisi olmak isteyen kişilerin bu alanda sürekli olarak araştırma yapması ve öğrendiklerini uygulamaya dökmesi gerekir.
Yazılım mühendisliğinden mezun olan kişilerin araştırma ve uygulamanın yanı sıra profesyonel alanda çeşitli deneyimler kazanmalıdır. Böylelikle iyi bir portföy oluşturulmalıdır.
Problem çözmekten hoşlanan ve güçlü analitik becerilerine sahip olan kişiler, yazılım mühendisliğini tercih edebilir. Yazılım mühendisi olarak kariyer yapmak hem eğlenceli hem de zorlayıcı olabilir çünkü bu meslek sürekli olarak araştırma gerektirir.
Analitik beceri ve problem çözmekten hoşlanmanın yanı sıra yazılım dünyasına ilgi duyulmalıdır. Programlamaya ilgi duymak, bu mesleğin yapılabilmesi için gerekli olan en önemli kriterlerden biridir. Yazılımla uğraşmaktan keyif alan kişiler, mesleğini severek yapacaktır.
Öte yandan her geçen gün teknoloji gelişmektedir. Teknoloji geliştikçe yazılım geliştiricilerine olan ihtiyaç artmaya devam etmektedir. Bu sebepten ötürü yazılım mühendisliği, yıllardır en popüler meslekler arasında yer almaktadır.
Yazılım mühendisliğini seçmek, neredeyse tüm işletmeler yazılım kullandığından ötürü size pek çok farklı endüstri ve alanda çalışma fırsatı sunar. Bunlar arasında finanstan eğlenceye kadar pek çok sektör bulunur.
Sektör tarafında yer alan geniş yelpazenin yanı sıra çalışma esnekliği de mevcuttur. Yazılım mühendisleri evden ve hatta farklı ülkeden çalışabilir. Yani her gün ofise gitmenize pek gerek yoktur. Bu noktada önemli olan projelerin zamanında teslim edilmesidir.

Yazılım Mühendisi Olmak İçin Hangi Bölüm Okunmalı?
Yazılım mühendisi olmak için yazılım mühendisliği okumak gerekir. Yazılım mühendisliği, 4 yıllık eğitim veren bir bölümdür. Üniversite öğrencileri dört yıl boyunca yazılım alanında birçok ders görür. Dersler ağırlıklı olarak sayısaldır.
Öğrencilerin lisans eğitimi esnasında gördükleri dersler üniversiteden üniversiteye değişiklik gösterir fakat genel olarak programlama, algoritma, siber güvenlik ve yapay zekâ gibi çeşitli dersler vardır. Birinci sınıfta bölüm derslerinin yanı sıra fizik, kimya ve İngilizce gibi dersler de görür.
Dersler ilk sene temel düzeyde başlar ve ileri seviyeye kadar ilerler. Örneğin ilk senede bilgisayar programlamaya giriş dersi yer alırken ilerleyen yıllarda bu ders ile ilgili daha kapsamlı bir şekilde eğitim verilir.
Öğrenciler üniversite eğitimi sırasında programlama dillerine dair dersler de alır. Üniversite öğrencilerinin 4 yıl süre boyunca gördükleri derslerden başarılı olmalıdır. Tüm sınavlardan başarılı olan öğrenciler, dördüncü yılın sonunda mezun olur. Yazılım mühendisliği mezunları yazılım mühendisi olarak çalışma hayatına atılabilir.
Üniversite eğitimi kapsamında staj uygulaması da bulunur. Staj süreci çok büyük bir öneme sahiptir çünkü üniversitede alınan eğitimin pratiğe dökülür ve profesyonel anlamda işlerin nasıl yürüdüğü hakkında bilgi sahibi olunur.
Öğrenciler staj süresi boyunca çeşitli sektörlerin yazılım alanında görev alarak profesyonel bir tecrübe edinir. Bu, öğrencilerin üniversite eğitimlerini tamamladıktan sonra inşa edecekleri kariyere çok büyük bir katkı sağlar.
Tags

Yorum Gönder

0 Yorumlar
Yorum Gönder (0)

#buttons=(Accept !) #days=(20)

Our website uses cookies to enhance your experience. Learn More
Accept !
To Top