Java Nasıl Çalışır?

0

 


Java nasıl çalışır?

Tüm programlama dilleri makinelerle iletişim kurmak amacıyla kullanılan araçlardır. Makine donanımı yalnızca elektronik iletişime yanıt verir. Java gibi üst düzey programlama dilleri insan dili ile donanım dili arasında köprü görevi görür. Bir geliştiricinin Java'yı kullanabilmek için şu iki unsuru anlaması gerekir:

1. Java dili ve API’leri

Geliştirici ile Java platformu arasındaki ön uç iletişimi sağlar.

2. Java Sanal Makinesi

Java platformu ile altta yatan donanım arasındaki arka uç iletişimi sağlar. Şimdi bunların her birine aşağıda ayrıntılı olarak bakalım.

Java API'si nedir?

Java, Java programlama dilinin söz dizimini ve semantiğini tanımlar. Temel veri türleri, if/else blokları, döngüler vb. algoritmaları yazmak için kullanılan temel sözcük dağarcığını ve kuralları içerir.

API'ler, Java Platformu ile birlikte paketlenen önemli yazılım bileşenleridir. Bunlar, mevcut işlevleri kendi kodunuza ekleyip kullanmanıza olanak sağlayan önceden yazılmış Java programlarıdır. Java API'lerini, örneğin, tarih ve saati almak, matematik işlemleri gerçekleştirmek veya metinde değişiklikler yapmak için kullanabilirsiniz. 

Bir geliştirici tarafından yazılan tüm Java uygulama kodlarında, Java API'lerinden ve Java kitaplıklarından alınan yeni ve mevcut kodlar bir araya getirilerek kullanılır.

Java Sanal Makinesi nedir?

Java Sanal Makinesi, Java platformu ile altta yatan makine donanımı arasında ek bir soyutlama katmanı görevi görür. Java kaynak kodu yalnızca Java Sanal Makinesi (JVM) yüklü makinelerde çalışabilir. Java Sanal Makinesi’ne neden ihtiyaç duyulduğunu anlamak için programlamanın tarihçesine bakmak gerekir.

Programlamanın tarihçesi

Doğal programlama dilleri ilk ortaya çıktıklarında altta yatan donanımla nasıl iletişim kurduklarına bağlı olarak iki geniş kategoriye ayrılıyorlardı.

1. Derleyiciler: Programın tamamı derleyicilerle doğal İngilizceyi andıran bir söz dizimiyle yazılır ve daha sonra dil tüm kodu makine koduna derler (veya çevirir). Derlenen kod daha sonra donanımda çalıştırılır.

2. Yorumlayıcılar: Yorumlayıcılar kullanıldığında her üst düzey kod ifadesi anında makine koduna yorumlanır.  Yazılan ifadeler donanım tarafından bir sonraki ifadeye bakılmadan hemen çalıştırılır.

Java çalışma zamanı ortamı

Java programı bir Java Sanal Makinesi (JVM) kullanarak yukarıdaki iki yöntemi bir araya getiren ilk dil oldu. Java kod derleyicisi, Java Sanal Makinesi olarak adlandırılmaktadır. Tüm Java dosyaları ilk önce bytecode'a derlenir. Java bytecode yalnızca JVM'de çalışabilir. JVM daha sonra bytecode'u altta yatan donanım platformunda çalıştırmak için yorumlar. Dolayısıyla, uygulama bir Windows makinede çalışıyorsa JVM bu uygulamayı Windows için yorumlar. Ancak, Linux gibi bir açık kaynak platformda çalışıyorsa JVM bu uygulamayı Linux için yorumlar. 

Java'da programlama nasıl yapılır?

Java'da programlamaya başlamak için sisteminizde bir Java Edition yüklü olmalıdır. Dört ana Java Edition bulunur: 

1. Java Standard Edition (Java SE)
2. Java Enterprise Edition (Java EE)
3. Java Micro Edition (Java ME)

Java SE nedir?

Java Standard Edition, temel Java programlama platformudur. Her programcının Java geliştirme için ihtiyaç duyduğu tüm kitaplıkları ve API'leri içerir. Open Java Development Kit (OpenJDK), Java SE'nin ücretsiz ve açık kaynak dağıtımıdır.

Amazon Corretto, OpenJDK'nin ücretsiz, çok platformlu ve üretime hazır bir dağıtımıdır. Birçok Java SE dağıtımının hemen yerini alabilecek şekilde kullanılabilir ve Amazon tarafından sunulan ücretsiz, uzun süreli destek ile birlikte gelir. Aynı ortamı bulutta, şirket içinde ve yerel makinenizde çalıştırmanıza olanak sağlar.

Java İçin AWS SDK nedir?

Java İçin AWS SDK, Java geliştiricileri için tutarlı ve bilinen bir dizi kitaplık sağlayarak AWS hizmetlerinin kullanımını basitleştirir. Basitleştirilmiş geliştirme için daha yüksek seviyede soyutlamayı destekler. Kod örnekleri ve bir Java API başvuru kılavuzu ile birlikte AWS odaklı açık kaynak Java kitaplıkları mevcuttur.

SDK kod örnekleri, uygulamalarınızın geliştirme sürecini hızlandırmaya yardımcı olmak üzere AWS hizmetleri için Java kod örnekleri ve gerçek dünyadan kullanım örnekleri içerir. Ek olarak Java API başvuru kılavuzu, Java İçin AWS SDK'nin en son sürümüne yönelik API operasyonlarını açıklar. Başvuru kılavuzu aynı zamanda desteklenen web hizmeti protokolleri için örnek istekler, yanıtlar ve hatalar sunar.

Yorum Gönder

0 Yorumlar
Yorum Gönder (0)

#buttons=(Accept !) #days=(20)

Our website uses cookies to enhance your experience. Learn More
Accept !
To Top