İOS 18 Yapay Zeka İle Mi Gelecek?

0

 Jony Ive ve OpenAI'nin 'yapay zekanın iPhone'unu' oluşturma planına ilişkin ayrıntılar ortaya çıkıyor. Proje, Softbank CEO'su Masayoshi Son'un sağladığı 1 milyar doların üzerinde finansmanla desteklenen yapay zeka ile etkileşime girmenin daha doğal bir yolunu yaratmayı amaçlıyor.

Apple'ın eski baş tasarım sorumlusu Jony Ive'nin, Softbank CEO'su Masayoshi Son'un sağladığı 1 milyar doların üzerinde finansmanın yardımıyla "yapay zekanın iPhone'unu" oluşturmak için OpenAI ile görüştüğü bildiriliyor. Financial Times tarafından hazırlanan yeni bir rapora göre , OpenAI CEO'su Sam Altman , OpenAI'nin ilk tüketici cihazını geliştirmek için Ive'nin tasarım firması LoveFrom'u kullanmayı düşünüyor ; ikili, Ive'nin San Francisco stüdyosundaki beyin fırtınası oturumları sırasında böyle bir ürünün nasıl görüneceğini tartıştı. Girişimle ilgili haberler ilk olarak Salı günü The Information tarafından bildirildi.


Plana aşina olan üç kişiye göre Ive ve Altman, yapay zeka ile etkileşime geçmek için "daha doğal ve sezgisel bir kullanıcı deneyimi" sağlayan bir cihaz yaratmayı hedefliyor. İkili, orijinal iPhone'daki dokunmatik ekran teknolojisinin mobil internetle etkileşimimizde devrim yaratmaya nasıl yardımcı olduğundan ilham aldı. Son, bu çaba için fon teklif ediyor ve bildirildiğine göre çip tasarım şirketi Arm'ın (Son'un yüzde 90 hissesine sahip olduğu) merkezi bir rol oynaması için baskı yapıyor.


İlk iPhone'un yaratılmasında çok önemli bir rol oynamış olsam da, eski Apple tasarımcısı daha önce akıllı telefonların kompulsif davranışlara neden olduğu konusundaki endişelerini dile getirmişti. 2018'de Financial Times'a verdiğim bir röportajda Apple'ın, teknolojisinin bağımlılık yapıcı doğasını hafifletme konusunda "ahlaki bir sorumluluğa" sahip olduğunu ve teknoloji şirketlerinin yeni ürünler tasarlarken mümkün olduğunca çok sayıda istenmeyen sonucu tahmin etmeye çalışması gerektiğini söylemiştim. 


Financial Times'ın kaynaklarına göre OpenAI ile yapılan proje, Ive'ın ekranlara daha az bağımlı olan etkileşimli bir bilgi işlem cihazı yaratılmasına yardımcı olmasına olanak tanıyabilir. Altman, akıllı telefonların yerini almak üzere tasarlanmış ekransız, giyilebilir bir yapay zeka cihazı geliştiren, eski Apple çalışanlarının ortak kurduğu bir donanım ve yazılım girişimi olan Humane'ye yaptığı yatırımlar sayesinde bu konuda zaten bir miktar deneyime sahip .


Altman, Ive ve Son projesi henüz başlangıç ​​aşamasında ve cihaza yönelik birçok farklı fikir halen değerlendiriliyor. Hiçbir anlaşma onaylanmadı ve projeyle ilgili ayrıntılar zayıf olsa da görüşmelerin "ciddi" olduğu söyleniyor.

Yorum Gönder

0 Yorumlar
Yorum Gönder (0)

#buttons=(Accept !) #days=(20)

Our website uses cookies to enhance your experience. Learn More
Accept !
To Top